Založ si blog

Placebo efekt v podaní Jaroslava Polačeka alebo chudáci Košičania?

V dňoch vrcholiacej kampane pred komunálnymi voľbami môžeme sledovať posledné pokusy jednotlivých kandidátov, ktorí sa všemožne snažia získať pozornosť voliča. Mňa osobne upútala politická reklama na tému „PRVÝCH 100 DNÍ VO FUNKCII PRIMÁTORA“ od autora Jaroslava Polačeka, ktorý sa uchádza o funkciu primátora mesta Košice. Podobnosť s minuloročným pamfletom vtedajšieho kandidáta na post predsedu Košického samosprávneho kraja Trnku bude asi čisto náhodná. To teda určite 😊 Hlavne keď si porovnáme predvolebnú youtube propagandu týchto dvoch pánov, tak je jasné, že ľudia od Trnku sa presunuli kampaňovať k Polačekovi. Poviete si, prečo meniť osvedčenú a hlavne úspešnú taktiku z minulého roka? No možno preto, lebo dnes je to už takmer rok, odkedy sa Trnka ujal kresla župana v Košickom kraji. Na toto ľudia z Polačekovho volebného tímu zrejme zabudli, pretože za ten čas, ktorý ubehol od Trnkovho nástupu do funkcie župana, umožnil porovnať skutočnosť s predvolebnými rečami. Poučený skúsenosťou z Námestia Maratónu mieru to vidím asi takto:

Polaček sľubuje rovnako ako minulý rok sľuboval Trnka, že spustí protikorupčný audit, pretože sa Košičania predsa musia dozvedieť ako to bolo so všetkými tými kauzami… Samozrejme bude hmotná zodpovednosť voči všetkým, ktorí sú zodpovední za straty mesta. Samozrejme preveria sa všetky zmluvy. Predpokladám, že na to bude aj nejaké verejné obstarávanie, ktoré zase len prischne niekomu spriaznenému s budúcim vedením mesta? Najlepšie ak to bola nejaká advokátska kancelária, aby bolo možné konštatovať, že verejné obstarávanie vlastne ani nebolo potrebné však? Veď keď už Trnka môže mať svoju Rajtákovú, prečo by Polaček nemohol mať tiež nejakú svoju „frčku“? Jeden protikorupčný audit sa už robí na župe v podaní Transparency International Slovensko za 30 000 eur… Predpokladám, že sa Košická župa umiestni v ďalšom rankingu transparentnosti žúp v podaní tejto organizácie určite vyššie, ako tomu bolo naposledy… A to aj napriek tomu, že zo strany súčasného vedenia župy došlo k zrušeniu zverejňovania výziev pre verejné obstarávania s nízkou hodnotou.

Je možné, že bude treba obdobne ako na kraji robiť rôzne audity. Veď je potrebné, aby nové vedenie mesta zistilo ako sa majú veci týkajúce sa ochrany osobných údajov alebo IT vecí. Poprípade sa môže dať urobiť ešte nejaká právna analýza za sumu tesne pod 50 000 eur bez DPH, aby sa to dalo spraviť na tajňáša „prieskumom trhu“ 😊 Neviem, či mesto v súčasnosti zverejňuje výzvy na zákazky s nízkou hodnotou na svojom webe, ale ak nie, tak odporúčam vedeniu magistrátu novelizovať vnútornú smernicu mesta. Bolo by celkom zábavné sledovať, ako by sa odôvodňovala prípadná jej zmena. A ak by nikoho nič nenapadlo, tak úplne postačí slovné spojenie: „Keďže zákon neprikazuje zverejňovať, tak sme konali v súlade so zákonom.“.

Netreba zabúdať ani na úradníkov, ktorí predpokladám plnia politické príkazy z vedenia magistrátu. S nimi sa dá vysporiadať podľa vzoru zo župného úradu – popodpisovať dohody o skončení bez uvedenia dôvodu a k tomu im pribaliť nejaké zlaté padáky, najlepšie rovno „na Kaliňáka“ – v keši 😊

Vskutku pôsobivo znie sľub Polačeka, že v rámci rokovania mestského zastupiteľstva sa zavedie možnosť, aby občania mohli vedeniu mesta „poďakovať“ alebo „vytknúť“ prípadné nedostatky. No niečo podobné zaviedol aj terajší župan Trnka na rokovaniach krajského zastupiteľstva, avšak po vystúpeniach zástupcov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy na poslednom zasadnutí krajského zastupiteľstva už tvrdil, že nevie, či toto je ten najlepší spôsob, ako sa venovať rôznym boľačkám jednotlivých ľudí. Chvála sa počúva ľahko, ale horšie je, ak niekto verejne vystúpi s kritikou pomerov na župe. O to horšie PR je, ak ide o niekoho, kto funguje v tomto systéme.

Apropo školy. To je celkom zaujímavá oblasť, pretože mesto je zriaďovateľom nielen materských, ale aj základných škôl. Dočkáme viacerých situácií obdobných tej, ktorá je momentálne v Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach? Prípadne nejakého „spravodlivého“ veta vo vzťahu k nevymenovaniu riaditeľov školských zariadení?

V kontexte Polačekovho prístupu k hlasovaniu o žalobe mesta na EEI ešte smiešnejšie vyznieva ním prezentovaný zámer, podľa ktorého obnoví výber parkovného mestom. To že tu existuje nejaké predbežné rozhodnutie súdu v Bratislave, o ktorom dokonca sám informoval, tak na tozabudol? Ale čo už… Keď už nám terajší župan Trnka mohol pred voľbami sľubovať, ako sa zasadí o dobudovanie D1 a R2 do Košíc…

Ako to dopadlo so sľubovanou transparentnosťou a odbornosťou na župnom úrade je všetkým známe. Stačí si prečítať správu hlavného kontrolóra.

Za najväčší problém považujem, že pred každými voľbami sa tu z čista jasna vynorí nejaký kandidát, ktorého nám tu pretláčajú rôzne obskúrne politické zoskupenia (rozumej „hodnotovo blízke“ zoskupenie v podobe SAS a KDH) a tieto sa všemožne snažia voličovi podsunúť tzv. placebo efekt zhmotnený v konkrétnom kandidátovi. Ten potom bude v rámci kampane vytvárať apokalyptický obraz fungovania veci verejných s tým, že on to v prípade úspechu vo voľbách dá všetko do poriadku. Hoci aj keď sa hovorí, že volič má krátku pamäť, tak myslím, že výsledok župných volieb nebol až tak dávno, aby naň volič zabudol. A ak si aj v týchto voľbách vyberú Košičania tú správnu „placebo pilulku“, tak k povestnému „Na východe nič nie je“ môžeme s kľudom dodať, že iba: „Chudáci Košičania“(pozdravujem do Bratislavy pán Hlina).

Rok úpadku Košickej župy

04.01.2019

Udalosti decembrového zasadnutia krajského zastupiteľstva v plnej kráse odhalili to, o čom sa v Košickej župe už nahlas hovorí. Neodbornosť, neschopnosť a výhovorky z úst župana Trnku sú viac »

KOŠICKÝ EKO MASAKER

19.12.2018

Po novembrových komunálnych voľbách nastal v Košiciach ojedinelý úkaz, pretože do poslaneckých lavíc a do vedenia mesta zasadli v prevažnej miere aktivisti. Proti vzniknutej situácii by v zásade viac »

Ako obhájiť neobhájiteľné

08.11.2018

Ako obhájiť neobhájiteľné? Jedine ak púšťaním hoaxov... Na Košickej župe na to majú talent. Predseda Košického samosprávneho kraja Trnka sa pre košický korzár dnes vyjadril, že nebyť viac »

dôchodok, predčasný dôchodok, kalkulačka, peniaze, výplata,

Trináste platy riskujú ďalší nezdar

18.01.2019 13:00

Po vlaňajšom fiasku daňovo zvýhodnených 13. platov sa chystá úprava prísnych podmienok. Z legislatívy by mala vypadnúť podmienka výšky 13. platu.

NKU, najvyšší kontrolný úrad

Najvyšší kontrolný úrad identifikoval viaceré nedostatky v rámci NDS a ZSSK

18.01.2019 12:54

Nedostatky sa týkajú nakladania s verejnými financiami.

pištoľ, zbraň, lúpež, krádež, zlodej

Rusko nahradí legendárnu pištoľ Makarov z čias Sovietskeho zväzu

18.01.2019 12:50

Nová pištoľ s názvom Udav (Veľhad kráľovský) má za sebou úspešné testy.

šefčovič

PROFIL: Šefčovič pôsobí desať rokov v Európskej komisii, začínal ako diplomat

18.01.2019 12:48

Šefčovič má blízko k strane Smer, okrem iného v roku 2004 viedol kandidátku strany do Európskeho parlamentu. Je ženatý, má tri deti.

robertaksel

Sekera na politických trollov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 16764x
Priemerná čítanosť článkov: 2096x

Autor blogu

Kategórie